تبلیغات
SeaTrade & Transport - کالای خطرناک(IMDG CODE)
پنجشنبه 13 فروردین 1388  08:00 ب.ظ    ویرایش: - -

IMDG CODE

 

اول از هر چیزی اینکه این کد تنها برای کالاهای بسته بندی شده می باشد و کالاهای غیر بسته بندی رو شامل نمی شود.

1- این کد دربرگیرنده  شرایط لازم بین المللی برای حمل و نقل کالاهای خطرناک توسط دریا می باشد. رعایت این کد برای همه اعضای IMO الزامی است.این به این معنا است که کشورهای پرچم(Flag states )باید بصورت قانونی برجابجایی کالا توسط کشتی هایی که پرچم آنان را به احتزاز درمی آورند،تحت این کد نظارت داشته باشند.در کنوانسیون (ILO ) شماره 152 نیز به کالاهای خطرناک اشاره شده است.

 

2- علاوه براین ممکن است این مقررات برای حمل و نقل جاده ای ،ریلی یا هوایی نیز بکاربرود.

 

3-  مقررات اساسی (IMDG CODE ) که کالاهای خطرناک براساس آن بسته بندی می شوند عبارتند از:

 

الف) طبقه بندی براساس سیستم طبقه بندی سازمان ملل

 ب) بسته بندی مطابق بسته بندی تصویب شده سازمان ملل

 ج) برچسب یا علامتهاlabelled) ) باید نصب شود.

 د)چیدن کالا در واحد حمل کننده در زمان مقتضی

ه) اظهار کردن(Declared)

 

4- فرستنده نیازبه طبقه بندی ترتیب کالاها برای بسته بندی مطابق بسته بندی تصویب شده سازمان ملل دارد. در نتیجه بسته ها باید برچسب دار شوند و نشانه مرتبط با هشدارمربوط به آن کالا، روی آنها نصب شود.

 

5- این بسته های ویژه اغلب درداخل یک واحد حمل ونقلی کالاCTU   (cargo transport unit) مانند یک کانتینریا وسیله حمل کننده جاده ای یا ریلی بسته بندی شده ودرطول زنجیره حمل ونقل،حمل خواهند شد. کالاهای خطرناک داخل (CTU ) باید مطابق با راهنمای IMO/ILO/UN ECE برای بسته بندی واحد حمل ونقل کالا ، جدا،بسته بندی وایمن شده باشد یا گواهینامه وسیله حمل کننده درستی بسته بندی و علامتها و کامل بودن کالاها و دیگر موارد را تصدیق کند.

 

6- علامت هشدار دهنده ممکن است بصورت یک پلاک ،برچسب یا علامت باشد. این علامتها برای هشدار به پرسنل که در طول زنجیره حمل و نقل محموله فعالیت می کنند و در مخاطره هستند ضروری بوده و نباید اجازه داده شود این فرآیند در چرخه حمل و نقل بدون فراهم آوردن اطلاعات مناسب وارد شود.(همچنین جنس این پلاک باید طبق کنوانسیون CSC کاملا مقاوم در برابر آب و آتش باشد.)

 

7-بعضی از مواد اگر با یکدیگر تماس پیدا کنند،واکنش نشان خواهند داد و منجر به خطرات جدی می شوند. در نتیجه لازم است که این مواد در واحدهای حمل جدا (2 کانتینر جدا) بر روی عرشه کشتی بارگیری شوند. همچنین مقرراتIMDG CODE برای جدا سازی کالاها در عرشه و زیر عرشه را باید رعایت کرد.فواصل برای جدا سازی 4 دسته هستند 24،12،6،3  متر.در بعضی از مواد جداسازی عمودی هم لازم است.همچنین از مقررات جداسازی میتوان در ترمینالها استفاده کرد.

 

8- مقررات دیگر مربوط به حمل کالاهای خطرناک به مقدار کم می باشد.(مقادیر محدود)قوانین راحتر(سختگیری کمتر) یا خفیفتری برای کالاهای کم مقدار داخل بسته ها یا مخازن وجود دارد. که این تخفیفات تنها برای کالاهایی که کمتر خطرناک هستند اعمال میشود.

 

9- مادامی که IMDG CODE  نامزد اصلی احتیاط برای سفرهای دریایی است،این قوانین را می توان همچنین در ترمینالهای کنار ساحل بکار برد و توصیه های آن را استفاده کرد.

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

SeaTrade & Transport

زكات علم آموختن آن به دیگران است