تبلیغات
SeaTrade & Transport - نكاتی پیرامون تبادل اطلاعات بین مبدا و مقصد كالا در چرخه تجارت فرامرزی
چهارشنبه 4 مرداد 1396  02:42 ب.ظ    ویرایش: چهارشنبه 4 مرداد 1396 02:43 ب.ظ

 

مرغ همسایه همیشه هم غاز نیست


 

قسمت اول مقایسه اطلاعات ارائه شده توسط صاحب كالا با اطلاعات همراه محموله

اصغر مظاهری

 

یكی از دغدغه های گمرك به عنوان مرزبان اقتصادی كشور، اطمینان از صحت و اصالت اسناد ارائه از شده سوی صاحبان كالا، به منظور وصول درست حقوق دولت از یكسو و اجرای سیاستهای اقتصادی دولت از سوی دیگر است . بدین معنی كه درآمدهای دولت از محل حقوق و عوارض دریافتی بایستی به درستی محقق گردد و همچنین درستی انجام تشریفات گمركی میتواند تعادل لازم بین محصولات داخلی و خارجی را ایجاد و كند بازار را بدرستی هدایت نماید. 

وصول كامل و درست حقوق دولت با دقت كافی و همزمان تسهیل تشریفات گمركی و تسریع در ترخیص كالاهای وارده به گمرك تناقضی است كه میزان موفقیت گمرك را تعیین میكند.

یكی از اهداف ایجاد پنجره واحد تجاری نیز تامین همین دو هدف واگرا است و اینكه هر داده ای تنها در یك نقطه ایجاد شود و در كل زنجیره مورد استفاده قرار گیرد نیز یكی از اركان حصول به این هدف است. در چند سال گذشته، گمرك تلاشهای پراكنده ای برای برقراری ارتباط بین داده های مبدا و مقصد انجام داده است . تلاشهای جهانی نیز در همین راستا است . كنوانسیونهای گمركی، از جمله كنوانسیون تجدیدنظر شده كیوتو و توافقنامه های دو یا چندجانبه نیز تمركز یا حداقل یكی از اولویتهایشان را بر این موضوع قرار داده اند ولی این ارتباط چگونه ایجاد می شود . سعی داریم این مسئله را در دو قسمت بررسی كنیم:

اول، ارتباط داده های مبدا و مقصد از منظر فروشنده و خریدار

دوم، ارتباط داده های مبدا و مقصد از منظر گمرك صدوری و ورودی

در این قسمت، ارتباط اول و در قسمت بعدی ارتباط دوم را تحلیل خواهیم كرد.

بررسی اسناد و اطلاعات فرستنده كالا و مقایسه با اطلاعات ارائه شده توسط صاحبان كالا، همیشه می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار بگذارد. بر این مبنا گمرك چند سالی است كه اطلاعات سیاهه خرید همراه اسناد حمل را به اطلاعات اظهاری صاحب كالا ترجیح می دهد . سال گذشته هم اتكا به تعرفه مندرج در اسناد حمل در دستور كار گمرك قرار گرفت كه البته با بروز مشكلات جدی به نحو مناسبی تعدیل شد و اكنون به عنوان یك قرینه، صرفا مورد بررسی و( نه مورد قبول ) قرار می گیرد. این تمایل به اعتماد و( نه استفاده ) از اطلاعات مبدا، شاید ریشه در همین ضرب المثل داشته باشد كه مرغ همسایه را غاز می داند . اینكه دو از طرفِ فروشنده و خریدار، حتما طرف خارجی راستگو و طرف ایرانی متقلب است، یقینا مغلطه ای است كه در صورت قبول، دیوار استدلالها و اقدامات بعدی را تا ثریا كج خواهد برد.

باید بپذیریم كه وقتی یك فروشنده در كشور دیگری، كالایی با را شرایط مورد توافق به طرف دیگر در ایران می فروشد، اسنادی که هر كدام به گمرك طرف خودشان ارائه می كنند به دلایل مختلفی می تواند متفاوت باشد، این دلایل می تواند شامل الزامات قانونی محلی، ترفندهای بازرگانی و البته انگیزه های متقلبانه باشد ولی آنچه در قدم اول باید بدانیم این است كه همه اینها برای دو طرف وجود دارد.

از نگاهی دیگر، این مغایرتها میتواند در تعرفه، ارزش و یا مقررات مرتبط با كالا بروز یابد. تعرفه كالا، به دلیل پیچیدگیهای خاص خود، حساسیتهای تعرفه ای كشورهای مبدا یا مقصد ( نظیر ماخذ یا شرایط ورود و خروج) و یا عدم حساسیت كه( باعث كاهش دقت یا حساسیت در تعیین درست تعرفه می شود ) می تواند در مبدا و مقصد متفاوت باشد. تفاوت در نوع ارز مورد معامله، ارز موثر در تولید و یا وجود ارزهای واسط در تجارت و تغییرات نرخ آنها، وجود ارزشهای پایه گمركی و یا صادراتی در كشورهای مبدا و مقصد كه باعث ملزم شدن صادركننده یا وارد كننده در صدور اسناد در مطابقت با آنها می شود و همچنین مغایرت زمانی بین قرارداد و حمل، می تواند از جمله دلایل تفاوت ارزش در اسناد حمل با اسناد ارائه شده توسط صاحب كالا باشد. تنگناهای قانونی در صدور یا ورود یك كالا، مغایرتهای فنی مثل استاندارد یا ضوابط متفاوت در دو كشور یا كشورهای واسط، مسایل سیاسی و تحریمها و تفاوتهایی كه باعث تفاوت در نگرش كشورهای مبدا و مقصد به كالای یكسان می شود مثل تعاریف كالای استراتژیك، ماده اولیه یا حد واسط، بهداشتی یا غذایی، معدنی، لوكس و غیر آن و از جمله دلایلی است كه میتواند باعث مغایرت بین اسناد ارائه شده توسط صاحب كالا با اسناد ضمیمه حمل یا كالا، اسناد ارائه شده به گمركات و مبدا مقصد باشد. انگیزه های متقلبانه یا سودجویانه شامل اخذ جوایز صادراتی بیشتر یا پرداخت حقوق و عوارض كمتر، تاثیر بر مبالغ بیمه، هزینه حمل، خسارت قابل مطالبه، تسویه تعهدات قبلی مانند ورود موقت یا تامین حداقل های ضمانت شده در صدور یا ورود كالا نیز از جمله مواردی است كه حسب مورد باعث صدور یا ارائه اسناد غیر واقعی توسط هر یک از دو طرف معامله می شود.

با درنظر گرفتن همه موارد فوق، البته نباید ارزش اسناد یاد شده را از نظر دور داشت . آنچه مورد نظر است اینكه در استفاده و مقایسه اسناد ارائه شده توسط صاحب كالا با اوراق ضمیمه اسناد حمل، در همه موارد بایستی با توجه به كلیه اسناد در اختیار و رعایت همه جوانب، اسناد قابل قبول را تشخیص داد، در غیر اینصورت بصورت یك جانبه، ممكن است منافع طرف داخلی را فدای منافع طرف خارجی تجارت نموده و حقوق بازرگانان را خود نادیده بگیریم.

در قسمت بعدی، انگیزه ها و امكانات گمركات و مبدا مقصد را در تبادل این اسناد به بحث می گذاریم. باید بپذیریم كه وقتی یك فروشنده در كشور دیگری، كالایی را با شرایط مورد توافق به طرف دیگر در ایران می فروشد، اسنادی كه هر كدام به گمرك طرف خودشان ارائه می كنند به دلایل مختلفی می تواند متفاوت باشد، این دلایل می تواند شامل الزامات قانونی محلی، ترفندهای بازرگانی و البته انگیزه های متقلبانه باشد ولی آنچه در قدم اول باید بدانیم این است كه همه اینها برای دو طرف وجود دارد.


 دریافت فایل Pdf همین پست


   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

SeaTrade & Transport

زكات علم آموختن آن به دیگران است